Welcome to My Diabetic Life – by Sena Yüzgeç

Sena was diagnosed with diabetes when she was 10 years old. 10 years later, she reflects on how her life has changed with type 1 diabetes and where her future is headed. She has also kindly written us this Global Postcard in English and Turkish! 

Read in English:
New beginnings have always been difficult – especially with sudden changes like the ones you don’t expect, the ones that change your lifestyle or your daily routine: a new home, a new job, a new school, new friends… 

My new beginning came on October 3, 2008, when I was a 10-year-old and needed to adjust to a new lifestyle with diabetes. I changed my habits, started taking some responsibility – there were responsibilities other than school and homework! Type 1 wasn’t something that would drag me down or affect my life badly, and this will never happen as long as I control it. 

Now I am 21 years old and an environmental engineering student at ITU, one of the best technical universities in Turkey. Thanks to diabetes, my life is healthier and I have a purpose in my life. My mom always says, “Do not let the diabetes be a trap for your foot, make it a bracelet for your wrist.” And she is so right! I made diabetes my best friend and we share the same path. It is a healthier lifestyle for all of us. 

As I tried to make my life with diabetes easier, and I also invented something to improve the lives of other friends with diabetes: I designed clothes that would make it easier to inject wherever you are and wouldn’t disrupt the injection cycle, whether you’re at work, at parties, at concerts, etc. I was able to solve the problem of not being able to inject due to obstructive clothes, which is one of the main problems of living with diabetes, in a simple and efficient way.

I prepared the project, which I’m calling the SeYu collection for now (the intellectual property is still in development) and after a year, I entered it into a competition. My collection ended up being one of 10 finalists from the 170 projects that were entered. I thought mine seemed like the plainest one and had the briefest explanation, so I was surprised when I got an award! I am very excited about the realization of the project, and I’m working toward an agreement with a company so I can put this product into production right now. 

Diabetes has strengthened me and motivated me to become a manufacturer. I want to share my life with other friends with diabetes, so that I can enjoy every activity and participate in anything I want to do, and I want to give hope to those who I have met who have these fears for the first time. On my Instagram account (@diabitess) I share what I eat, my blood sugars, the things I do and the effects they have on my diabetes. Mostly, I like to have fun!

As the number of people who support me increases, I aim to show how enjoyable life can be through the diabetes videos I make. I am a member of the Rotary Rotaract club that supports the needs of people in different areas with monthly projects. For instance, sometimes we work on diabetes-related projects. I’m currently planning a diabetes-related project that I’m looking forward to starting soon. Unfortunately, diabetes awareness in some parts of Turkey can be very low and children can be cruel to each other. Another way I try to act for change and spread awareness is on social media: through @diabitess, I aim to increase awareness and make our lives with diabetes sweeter. 

After over a decade of living my “new” diabetic life, I love to travel a lot, read, work, and try to stay healthy. I see a lot of support from my friends – sometimes they know that my sugar is going low even before I do. I invite all of you to join my adventure and share your stories about how you’re living your best life with type 1.

 Follow Sena on Instagram: @diabitess

Türkçe okuyun:
Yeni başlangıçlar her zaman zor olmuştur. Hele de hiç bilmediğin değişiklikler zor gelir. Yeni bir ev, yeni bir iş, yeni bir okul, yeni arkadaşlar… Benim yeni hayat tarzıma başlamam 3 Ekim 2008’de 10 yaşımdayken oldu. Alışkanlıklarımı değiştirme, biraz sorumluluk alma yaşım. Artık okuldaki ödevlerden başka sorumluluklar da gelmişti. Tip1 diyabet hiçbir zaman beni aşağı çekecek ya da hayatımı kötüleştirecek bir şey olmadı, ben kontrol ettiğim sürece de asla olmayacak.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde İngilizce Çevre Mühendisliği okuyan 21 yaşında bir Türk genç kızıyım. Diyabet sayesinde hayatım daha sağlıklı ve hayatımın bir amacı oldu. Annem “diyabeti ayağına dolama, bileğine bileklik gibi tak” der, ben de onu en yakın arkadaşım yaptım ve aynı yolda birlikte sağlıkla yürüyoruz. Diyabet hepimiz için daha sağlıklı bir yaşam tarzı. Onun için hayatı kolaylaştırmaya çalışırken diğer diyabetli dostlarıma da katkıda bulunacak bir icat buldum. İşte, partide, derste, konserde, her yerde iğne yapmayı kolaylaştıracak, iğne saatlerini aksatmayacak kıyafetler tasarladım. Hayata geçirmeyi planladığım bu projemi bir sene sonra bir yarışmaya gönderdim. Yarışmada 170 proje arasından yarı finale kalan 10 projeden en sade, kısa ve öz sunulan proje panosu benimkiydi, şaşırmıştım. Finalde ödül aldım. Sade; ama ince düşünülmüş bir projeydi.

Diyabet hastalarının temel sorunu olan dışarıda özellikle giysiden kaynaklanan iğne yapamama sorununa çözüm getirmiştim. Hayata geçmesi için çok heyecanlıyım, şu an üretim yapabilecek bir firma ile anlaşmaya ihtiyacım var. Diyabet hayatımızda olumsuzluk değil, dost olmalı. Onunla eğlenip her etkinliği katılabileceğimizi, çoğu zaman da şakaya vurduğumu gösteren kendi hayatımı diğer diyabet dostlarımla paylaşmak, ilk defa tanışan ve korkuları olanlara da umut olmak istiyorum. Bu dileğimden ötürü bir tane instagram hesabı ile başladım. Yediklerimi, günlük şeker hayatımı, yaptıklarımı ve şekerime olan etkileri diğer insanlara anlatan aynı zamanda da keyif aldığım bir hesap: @diabitess beni destekleyenlerin sayısı arttıkça da youtube videolarıyla diyabetin ne kadar keyifli bir yaşam stili olduğunu gösterebilmeyi hedefliyorum. Günlük hayatımda da okul dışında bir kulübe üyeyim (Rotary) ve her ay farklı projelerde her konuda insanların ihtiyaçlarına destek olmaya çalışıyoruz. 


Bu hayatı dolu dolu ve sağlıklı yaşamayı seviyorum, bol bol geziyorum, okuyorum, çalışıyorum. Arkadaşlarımın da çok desteğini görüyorum, bazen bencen önce şekerimin düştüğünü anlıyorlar; ama Türkiye’nin bazı kesimlerinde diyabet farkındalığı çok düşük ve çocuklar arasında acımasız konuşmalar dönebiliyor. Diabites ile de bu farkındalığı arttırmayı, diyabetli hayatlarımızı daha tatlı yapmayı hedefliyorum. Serüvenime katılın. Düşük karbonhidrat ve bol sevgi ile…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s